weby pro nejsevernější čechy

Pomník obětem 1. světové války v Lipové u Šluknova

Před kostelem svatých Šimona a Judy v Lipové u Šluknova u cesty ke hřbitovu stojí pomník obětem Velké války, doplněný pomníkem obětem druhé světové.

Pomník podle dostupných fotek prošel v nedávné době obnovou, ovšem najít o něm něco smysluplného není jednoduché. Na obecním webu v památkách nefiguruje, žádná informace o jeho restaurování se mi nevygooglila. Ani na specializovaných webech toho moc není. Jen na webu Drobných památek je v panoramatu Seznamu z roku 2016 vidět lešení:

Na webu Spolku pro vojenská pietní místa jen velmi stručně:

Nápis:
1914 – 1918.
Den
Söhnen
der
Heimat

Další text z fotografie nečitelný.

V Centrální evidenci válečných hrobů pomník není evidován.

Na vydlážděném prostranství před kostelem vyvýšený prostor, vpředu zvýrazněný dvěma z pískovcových bloků vystavěnými zídkami, mezi nimiž vedou tři schody ke kovovému zábradlí s brankou. Za brankou travnatý palouk, v jehož středu čtyřmi sloupky, spojenými kovovými řetězy, ohraničené místo s kamenným monolitem, na jehož čelní leštěné straně jsou jména obětí. V horní části pár nápisů a mezi nimi pozůstatek kovového trnu, na vrchu monolitu stojí kamenný kříž. Vlevo před obeliskem v trávě klečí anděl, vpravo mimo ohrazené místo je menší pomník obětem 2. světové války. Výše citovaný nápis s letopočty se nachází na křížku.

Na monolitu

Friede / Wiedersehn

WO JHR AUCH SCHLAFET NAH ODER / FERNE
FERN SIND UNSERE HERZEN EUCH / NICHT.
SIE SCHLAGEN BETEND FÜR EUCH / GERNE
DER TOD TRENNT JA DIE SEELEN NICHT.

Následují jednotlivé roky a seznamy jmen. Třeba se mi někdy povede je přepsat…

Series Navigation<< Pomník obětem 2. světové války v Lipové u ŠluknovaPomník obětem 1. světové války ve Filipově >>
Tagy