weby pro nejsevernější čechy

Památník bitvy u Trutnova v prusko-rakouské válce 1866 na vojenském hřbitově v Náchodské ulici v Trutnově

U Náchodské ulice v Trutnově se nachází vojenský hřbitov, na němž stojí památník bitvy z prusko-rakouské války 1866.

Místo je kulturní památkou:

Památník bitvy u Trutnova v prusko-rakouské válce 1866.

Hřbitov na lichoběžné parcele, obklopené kovaným plotem ozdobeným dělostřeleckými granáty a uprostřed s litinovým pomníkem – mohylou – se spícím lvem.

Nahoře po obvodu: Andenken an die in den Schlachten v. Trautenau, Königinhof, Skalitz u. Königgrätz vom 27. Juni bis 3. Juli 1866 gefallenen österreichischen und preuszischen Krieger.

Na čele: Errichtet von George und Clemens Walzel 1866 Blansko.

Vpravo na boku: Österreicher Badschi aus Voyalasch Babiak aus Schathof Bama aus Maria Theresiopel Bilinsky aus Pelnikow Bortho aus Greihofen Drost aus Simanova Angile Guera aus Udine Johann Gezi aus Groszwaradein Hofmann aus Dohnendorf/ Ignatz aus Radz Kostitz aus Wulanoschen Andreas Kolar aus Bohrheitz Polen Losert aus Schwau-sdorf Makaut aus Minibsk Michael Maschkewitz aus Savadi Galizien Steidek aus …Schimschalla aus Lessin Stefan Suroni aus Kiszatschin Ungaren Zatinto Sylvestro aus Savago TrevisoJos. Zeichen aus Sct. Marlien b. Lichtenwald

Na zadním čele: Roland Bertsch k.k. Lieutenant aus Kaschau

Na levém boku: Preuszen Bernarsky aus Weilhausen Beinert aus Breslau Johann Banweleit aus Barschkeil Berscheskin aus …Hohnke aus Zirkvald Karl Hildt aus Neuenburg a/s Hilbrandt aus Eilon Th. Kontschitzki aus …Lewald aus Zinnwalde Mielkciz aus Ohra Motulla aus Sulimen Mai aus Erbing Preuss aus Folkschin Steppart aus Nestomatten Szeborowsky aus Welhiolonka Schmidewitt aus Hellwin Joh. Smollich aus Trossin Jos. Witt-kowsky aus Bürgheim b. Thorn Auszer diesen noch 8, deren Namen unbekannt sind.

Volný překlad: Na památku rakouských a pruských vojáků padlých v bitvách u Trutnova, Dvora Králové, Skalice a Hradce Králové od 27. června do 3. července 1866. Zřídili Jiří a Klement Walzelové 1866 Blansko. Rakušané … Prusové … . Kromě těchto ještě, 8 jejichž jména jsou neznámá.

Původní evidenční list památky:

Památník postaven v 70. letech 19. století v romantickém slohu po levé straně pěšiny, vedené z Trutnova do Poříčí.

Vojenský hřbitůvek tvaru pravoúhlého lichoběžníka, jehož základny jsou 20,12 m a 9,54 m, ramena pak 13,5 m a 16,20 m ve stínu mohutných borovic. Plot je z litých kopí se střapcem, z nichž některá jsou osazena v pískovcových obrubnících.

Na desce 219x168x27 cm je další kvádr 154x103x40 cm (oba z pískovce), na nichž pak vlastní železný litinový památník z kladenských železáren. Odstupňované kvádry 145,5x92x15 cm, 118×65,5×12 cm a 110,5x58x6 cm. Na nich dva kvádry po stranách (26,5x48x60 cm), na nich deska s římsou 109x56x32 cm. Na desce ležící spící lev, po celé délce, s pravou prackou přesahující desku do výše 27 cm. Mezi kvádry zapuštěné desky se jmény padlých. Na přední desce rakouští vojáci všech národů Rakouska (23), na zadní straně Prušáci. Na hoření desce pod lvem nápis: „Andenken an die in der Schlachten v. Trautenau, Königinhof, Skalitz u. Königgrätz vom 27. Juni bis 3. Juli 1866.“ Na levém hořením kvádru: „Errichtet von George und Clemens Walzel“, na pravém: „Roland Bertsch KK Lieutenant aus Kaschau“.

V levém koutě na hranolovém kamenném soklu železný kříž.

Stav velmi dobrý, v roce 1959 ošetřen.

V Centrální evidenci válečných hrobů je pomník evidován pod číslem CZE5214-4870:

Litinový pomník se spícím lvem na pískovcovém stupňovitém podstavci uprostřed vojenského hřbitova, na bocích desky se jmény zde pohřbených vojáků.

Hlavní nápis: „Andenken an die in den Schlachten v. Trautenau, Königinhof, Skalitz u. Königgrätz vom 27. Juni bis 3. Juli 1866 gefallenen österreichischen und preuszischen Krieger.“

Na čele: „Errichtet von George und Clemens Walzel 1866 Blansko.“

Hřbitov ohraničen litinovým ozdobným oplocením na pískovcové podezdívce.

Válka 1866; kromě 3 nalezených r. 1870 při stavbě železniční trati nedaleko odtud zemřeli všichni ostatní v lazaretu v Trutnově-Poříčí; hroby nejsou viditelně označené.

Z dalších zdrojů:

Jsou zde pochováni vojíni, kteří zemřeli v lazaretu na následky zranění z bitvy u Trutnova dne 27. 6. 1866. Lazaret byl umístěn v bývalé továrně bratří Walzelů. V místě se nachází zastávka NS Po stopách války 1866 na Trutnovsku.

Series Navigation<< Pomník obětem válek na Dolním náměstí ve ZliviPomník obětem válek u kostela svatého Václava v Rychnově u Jablonce nad Nisou >>
Tagy