weby pro nejsevernější čechy

Pomník obětem komunismu před Magistrátem v Teplicích

Uprostřed schodiště, které vede z náměstí Svobody na terasu před Magistrátem v Teplicích, stojí pomník obětem komunismu.

Pomník má bohatou historii, už posloužil různým účelům:

Spolek pro vojenská pietní místa:

Nápis:
NA PAMÁTKU
VŠECH POPRAVENÝCH,
UVĚZNĚNÝCH A UTISKOVANÝCH
OBĚTÍ KOMUNISMU

PRSŤ OD
ZBOROVA, DUKLY, DUNKERQUE,
RUZYNĚ, TEREZÍNA A PANKRÁCE

Poznámka: Původně pomník sloužil jako podstavec pro sochu císaře Josefa II. Profesor vídeňské Umělecko-průmyslové školy Franz Metzner vytvořil pětimetrovou sochu císaře, která byla, společně se schodištěm obklopeném figurálně zdobenou opěrnou zdí, odhalena v září 1913. Po vzniku samostatného Československa byla socha císaře, na žádost českého obyvatelstva, dne 10. listopadu 1920 odstraněna.

Na prázdném podstavci nalezla později místo Metznerova socha Mozarta, která zde stála do léta 1945, kdy byla pro svůj původ opět odstraněna. Po dobu totality zůstal podstavec na schodišti před radnicí prázdný.

V současné podobě se na podstavci nacházejí 2 pamětní desky. Bronzová deska s nápisem „Prsť od Zborova, Dukly, Dunkerque, Ruzyně, Terezína a Pankráce“ byla původně instalována po roce 1945. Druhá, také bronzová deska, připomínající oběti období komunismu, byla odhalena dne 17. listopadu 1993 z iniciativy ODS, Konfederace politických vězňů a Svazu PTP. Jejím autorem je Petr Janík.

O původním pomníku:

Začínalo právě 20. století, když se v Teplicích roku 1901 na radnici usnesli, že na důstojné místo před radnicí by měl být umístěn pomník rakouského císaře Josefa II., kterého Němci dost uznávali. Proto také došlo k vypsání soutěže na jeho zhotovení, kterou vyhrál profesor vídeňské Umělecko-průmyslové školy Franz Metzner. Jelikož byl ale tento umělec právě zaměstnán prací na památníku bitvy národů u Lipska proti Napoleonovi, protáhla se realizace pomníku císaře až do doby krátce před první světovou válkou, takže slavnostní odhalení pomníku nastalo až v září 1913.

Provedení pomníku a řešení schodiště před radnicí bylo tehdy vysoce hodnoceno. Zejména došlo k ocenění ideového významu díla jako symbolu rakouského mocnářství. Právě tak se ovšem celá věc jevila po vzniku samostatného československého státu české menšině, která se po roce 1918 domáhala odstranění připomínky rakouské monarchie, národnostního útlaku a germanizace.

V roce 1920 vyslovili Češi přímý požadavek odstranit pomník císaře a zavést dvojjazyčné označení ulic – v němčině i v češtině. Váhavým přístupem radnice i protičeskými demonstracemi německých nacionálních stran se pak vyhrotila situace natolik, že české vojsko, povolané do Teplic k udržení klidu a pořádku, pomník císaře Josefa II. nejprve zakrylo, poté dne 10. listopadu 1920 odstranilo a přemístilo do ústraní na dvůr muzea ve Školní ulici. Tam se údajně nacházel ještě i po druhé světové válce, ale potom se tato pětimetrová socha nadobro ztratila. Dá se však předpokládat, že zřejmě skončila ve sběrných surovinách tehdejšího Kovošrotu.

Web o pamětních místech:

Bronzová pamětní deska připomínající oběti komunismu byla odhalena 17. listopadu 1993 z iniciativy ODS, Konfederace politických vězňů a Svazu VTNP-PTP. Jejím autorem je Petr Janík a je umístěna na kamenném soklu na centrálních schodech vedoucích k budově radnice nad deskou z roku 1945, jež připomíná pietní místa prvního a druhého odboje.

NÁPIS:
NA PAMÁTKU / VŠECH POPRAVENÝCH, / UVĚZNĚNÝCH A UTISKOVANÝCH / OBĚTÍ KOMUNISMU

V Centrální evidenci válečných hrobů je evidován pomník evidován pod číslem CZE4213-54669:

Dvě bronzové desky na podstavci, na kterém byla původně socha císaře Josefa II., odstraněná po vzniku ČSR. První deska připomíná oběti komunismu, druhá je obnovou desky umístěné po r. 1945. Pomník byl zařazen do evidence vzhledem ke spojitosti s válečnými místy – Zborova, Dukly a Dunkerque.

Ať koukám, jak koukám, bronzová mi z desek nepřijde ani jedna. Hádám mramor nebo jeho imitaci.

Tagy