weby pro nejsevernější čechy

Kaple sv. Anny se zvoničkou v Dolních Zálezlech

This entry is part 4 of 97 in the series Kostely, kaple, chrámy, zvonice, hrobky, mauzolea

Na malém prostranství u obecního úřadu a blízko bývalé hasičárny stojí v Dolních Zálezlech kaple sv. Anny a u ní zvonička.

Kupodivu pěkně opravená a udržovaná stavba není kulturní památkou. Obec se ale o ni stará, o čemž mě ujistil i bývalý pan starosta, kterého jsem u kaple potkal.

Kovová cedulka na kapli uvádí, že se jedná o stavbu z roku 1780, nápis uvnitř upozorňuje, že původní dřevěná soška sv. Anny s Marií a Ježíškem z 15. století, jejíž fotografie tu visí, byla pro jistotu přesunuta do bezpečí a je uložena v Benešově nad Ploučnicí. Obavy oprávněné, jak jsem se dozvěděl. Na průčelí kaple dnes stojí jen a pouze jedna pískovcová váza, vpravo. Tu levou za bílého dne „odstranila“ v divokých letech osádka jakéhosi Žigulíka, než stačil kdokoli zasáhnout. A kopii se nepodařilo kvůli její nemalé ceně pořídit.

Čtvercová stavba je zakomponovaná do zídky před domem čp. 9, vlevo je ještě nízký stupeň, lákající k posezení. Ze zvýšené dlažby před kaplí je vytvořen schod přímo před výklenkem. Ten je uzavřen železnými dveřmi s kovanou mříží. Čelní stěna kaple je jinak holá, pouze po obvodu mírného oblouku se táhne široká plastická římsa, pokračující i na bočních stranách.

Na vrcholu oblouku pískovcový soklík s kovovým křížkem, a jak již výše řečeno, na kraji pouze vpravo pískovcová váza. Římsa je zřejmě kryta plechem, zbytek střechy pálenou taškou.

Mírně vpravo před kaplí stojí dřevěná kaplička – vidlák, s litinovým zvonem, který pořídila ocelárna v Bochumi v roce 1894.

Series Navigation<< Zvonice v Rovném pod ŘípemKostel sv. Šimona a Judy ve Stebně >>
Tagy