weby pro nejsevernější čechy

Kaple svatého Prokopa v Pertolticích pod Ralskem

This entry is part 71 of 212 in the series Kostely, kaple, chrámy, zvonice, hrobky, mauzolea

Takřka ve středu Pertoltic pod Ralskem se nalézá parkový areál, jehož součástí kromě dvou pomníků je také kaple svatého Prokopa.

Mapy.cz velmi stručně:

Pseudogotická kaple byla postavena v roce 1908. Od konce druhé světové války kaple chátrala, po roce 1990 se dočkala rekonstrukce.

Obecní web o kapli píše v kapitole o historii:

Od středověku putovali pertoltičtí věřící za veškerými bohoslužbami do Mimoně. Po zrušení roboty, od 2. poloviny 19.století, došlo k prudkému rozvoji zemědělství a řemesel a celkový vzestup požadavků na životní úroveň vedl zákonitě k šetření časem. Pravidelné docházení do mimoňského kostela se stávalo čím dál větší zátěží. Přesto návštěva kostela byla důležitou součástí života všech rodin a tak byl již v roce 1850 založen fond pro stavbu větší kaple. Peněz však přibývalo pomalu, hlavně v důsledku válek a pro řadu neúrodných let v osmém desetiletí 19. století.

Až v roce 1906 vypracoval Max Wieden z Mimoně plán stavby a byla vybrána parcela. Obecní rada byla návrhem nadšena. Kostelíček byl znázorněn v historizujícím slohu gotiky a připomínal malý středověký zámek s věžičkami. V létě 1907 požádala obec o souhlas Okresní hejtmanství v České Lípě, 15. července 1907 byla stavba zahájena a již 12. října 1908 provedl vysvěcení okresní vikář J. Tschörch z Jablonného v Podještědí. Pojmenován byl po svatém Prokopu, patronu zemědělců, kterých byla ve vsi převaha.

Jednotliví občané, spolky i farnosti z blízkého i vzdáleného okolí se podíleli na vnitřním zařízení a vybavení kaple. S nástupem politických změn po roce 1948 byl kostelík uzavřen a chátral. Až po roce 1990, kdy se obec Pertoltice pod Ralskem oddělila od Mimoně a osamostatnila se, zasloužilo se nové zastupitelstvo o zrenovování kaple. Nemalými, několikasettisícovými náklady byla opravena střecha, vnější omítky i vnitřní zařízení. Na opravách se finančně podíleli sbírkou i rodáci, žijící v Německu. Nová okna s barevnými vitrážemi, skládanými do olova, vyrobila novoborská sklokeramická firma. V současné době se v kostelíku koná každoročně bohoslužba ke svátku sv.Prokopa (4. července), kterou zajišťuje mimoňská farnost.

Kaple působí spíš jako kostelík, a kolemjdoucí překvapí svým vzhledem – složitý půdorys, komplikované a spletité střechy. Oprava se zjevně povedla, kaple stále září novotou.

Series Navigation<< Kaple Navštívení Panny Marie ve Velkém GrunověKaple u domu čp. 9 v Pertolticích pod Ralskem >>
Tagy