weby pro nejsevernější čechy

Kaple svatého Prokopa v Pertolticích pod Ralskem

Takřka ve středu Pertoltic pod Ralskem se nalézá parkový areál, jehož součástí kromě dvou pomníků je také kaple svatého Prokopa.

Mapy.cz velmi stručně:

Pseudogotická kaple byla postavena v roce 1908. Od konce druhé světové války kaple chátrala, po roce 1990 se dočkala rekonstrukce.

Obecní web o kapli píše v kapitole o historii:

Od středověku putovali pertoltičtí věřící za veškerými bohoslužbami do Mimoně. Po zrušení roboty, od 2. poloviny 19.století, došlo k prudkému rozvoji zemědělství a řemesel a celkový vzestup požadavků na životní úroveň vedl zákonitě k šetření časem. Pravidelné docházení do mimoňského kostela se stávalo čím dál větší zátěží. Přesto návštěva kostela byla důležitou součástí života všech rodin a tak byl již v roce 1850 založen fond pro stavbu větší kaple. Peněz však přibývalo pomalu, hlavně v důsledku válek a pro řadu neúrodných let v osmém desetiletí 19. století.

Až v roce 1906 vypracoval Max Wieden z Mimoně plán stavby a byla vybrána parcela. Obecní rada byla návrhem nadšena. Kostelíček byl znázorněn v historizujícím slohu gotiky a připomínal malý středověký zámek s věžičkami. V létě 1907 požádala obec o souhlas Okresní hejtmanství v České Lípě, 15. července 1907 byla stavba zahájena a již 12. října 1908 provedl vysvěcení okresní vikář J. Tschörch z Jablonného v Podještědí. Pojmenován byl po svatém Prokopu, patronu zemědělců, kterých byla ve vsi převaha.

Jednotliví občané, spolky i farnosti z blízkého i vzdáleného okolí se podíleli na vnitřním zařízení a vybavení kaple. S nástupem politických změn po roce 1948 byl kostelík uzavřen a chátral. Až po roce 1990, kdy se obec Pertoltice pod Ralskem oddělila od Mimoně a osamostatnila se, zasloužilo se nové zastupitelstvo o zrenovování kaple. Nemalými, několikasettisícovými náklady byla opravena střecha, vnější omítky i vnitřní zařízení. Na opravách se finančně podíleli sbírkou i rodáci, žijící v Německu. Nová okna s barevnými vitrážemi, skládanými do olova, vyrobila novoborská sklokeramická firma. V současné době se v kostelíku koná každoročně bohoslužba ke svátku sv.Prokopa (4. července), kterou zajišťuje mimoňská farnost.

Kaple působí spíš jako kostelík, a kolemjdoucí překvapí svým vzhledem – složitý půdorys, komplikované a spletité střechy. Oprava se zjevně povedla, kaple stále září novotou.

Series Navigation<< Kaple Navštívení Panny Marie ve Velkém GrunověKaple u domu čp. 9 v Pertolticích pod Ralskem >>
Tagy