weby pro nejsevernější čechy

Chrám Záštity Přesvaté Bohorodice (bývalá hřbitovní kaple) v Kralupech nad Vltavou

Před vstupem na hřbitov v Kralupech nad Vltavou stojí bývalá hřbitovní kaple, přestavěná na Chrám Záštity Přesvaté Bohorodice.
Na wiki:

Chrám Záštity Přesvaté Bohorodice je původní kaple městského hřbitova v Kralupech nad Vltavou. Je ve vlastnictví města, které ji zapůjčilo pro bohoslužby kralupské církevní obce pražské eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Kaple není památkově chráněna.

V roce 1932 byla v sousedství kralupského hřbitova postavena kaple. Byla postavena původně pouze pro potřeby vedlejšího hřbitova, jako místo pro pohřební obřady. Tomuto účelu přestala postupně sloužit a začala chátrat. Po výstavbě nové hřbitovní obřadní síně zůstala již zcela bez využití. Silně zchátralá kaple byla opravena až v roce 2011. V roce 2014 byla v Kralupech zřízena pravoslavná církevní obec. Té byla kaple následně na jaře roku 2015 propůjčena do užívání. Její interiér byl adaptován pro potřeby bohoslužeb v byzantském ritu.

Další zdroje:

Stavba je kombinací bílých struskových cihel a pálených hliněných cihel. Kaple sloužila k poslednímu rozloučení se zemřelými. Byl zde oltář s katafalkem pro rakev a malé harmonium. Ve vrcholu štíhlé věže byl umístěn zvon. Ten se rozezněl, když se pohřební průvod přiblížil ke hřbitovu. Zvon sv. Václav pochází z roku 1854 a původně byl zavěšen na pastoušce v Lobči.

Series Navigation<< Hrobová kaple rodiny Pejškovy na hřbitově v Kralupech nad VltavouKostel Nejsvětější Trojice v Petrovicích >>
Tagy