weby pro nejsevernější čechy

Kaple svatého Vavřince na návsi v Touchovicích

Článek je součástí seriálu Kostely, kaple, chrámy, hrobky, mauzolea

Na travnatém ostrůvku na návsi v Touchovicích stojí kaple svatého Vavřince.

Oficiální web „nadřízené“ obce Hřivice:

Historické zmínky o původu kaple na touchovické návsi mlčí, ale dle mapy z I. vojenského mapování z roku 1767 je zřejmě, že v místech dnešní stavby stála buď tato kaple, nebo její předchůdkyně. Roku 1835 byla kaple pokryta šindelem a hlavní obraz představoval touchovického patrona sv. Vavřince. Roku 1917 došlo ke zrekvírování zvonu, který pocházel z roku 1714. Na tomto zvonu byl nápis, který oznamoval, že zvon nechal ulít rychtář Jan Triebenbach a odlil jej Johan Cauw z Kadaně. Je tedy zřejmě, že Touchovice měly kapli již toho roku, ale zda se nacházela na stejném místě jako dnes, není známo. V kapli se dnes nachází soška sv. Vavřince spolu s Pannou Marií touchovickou z 19. století, která drží Jezulátko.

Na kapli je umístěna pamětní plaketa, která připomíná návštěvu kardinála Dominika Duky, primase českého a arcibiskupa pražského.

Kaple je kulturní památkou:

Drobná sakrální památka má podobu pozdně barokní kaple. Jednoprostorovou stavbu z opukového zdiva zakončuje věž s lucernou a bání. Hlavní vstup je zdůrazněn segmentovým štítem, fasády jsou členěny pilastry.

Kaple stojí na čtyřhraném půdorysu. Zdivo je opukové, omítka bílá vápenná. Celou stavbu obíhá vysoký hrubě omítaný sokl. Nároží jsou zaoblená zdobená lisénovými pásy. Na čelní straně v ose průčelí prolomen pravoúhlý vstupní otvor se šambránou. Dveře jednoduché jednokřídlé. V ose nad dveřmi jednoduchý oválný okenní otvor bez výplně. Čelní průčelí uzavírá segmentový štít zdobený jednoduchou obíhající římsou. Další průčelí nečleněná pouze zdobená v rozích již zmiňovanými lisénovými pásy. Stanová střecha vybíhá v širokou osmihrannou zvonici zakončenou malou kopulí. Střecha i kopule pokryty plechovými šablonami.

Původní evidenční list památky:

Kaple je čtverhranného půdorysu, zdivo má opukové. Kaple má zaoblené rohy, které jsou zdobeny lisenami. Dveře jsou velké pravoúhlé, nezdobené, nad nimi je oválné okénko. Celou čelnou stěnu uzavírá štít segmentový. Střecha je plechová a vybíhá v širokou osmihrannou zvonici, která je zakončena malou kopulí, vybíhající v knoflík a křížek. Uvnitř je dřevořezba sv. Jana.

Na místě informační tabule s historií obce i samotné kaple (z knihy M. Černého Touchovice v okrese Lounském):

Dominantou Touchovic je návesní kaple sv. Vavřince. Odpovědi na její stáří a stavitele nejsou jednoznačné.

Kaplí se zabývala Mgr. Eva Spárová z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště středních Čech v Praze. Ve své diplomové práci zjistila, že kaple byla ještě roku 1835 pokryta šindelem a hlavní obraz tehdy představoval touchovického patrona sv. Vavřince. Kaple byla ve správě a údržbě touchovické obce. Vznik kaple datovala autorka do konce 18. století, neboť starší písemné zápisy o původu kaple nejsou.

Avšak určité skutečnosti naznačují, že by kaple mohla být o něco starší. Na mapě prvního vojenského mapování z roku 1767 je již kaple nebo její předchůdkyně zachycena mapovou značkou pro kamenné stavby a v zápisu z opočenské školní kroniky k roku 1917 se dozvídáme, že byl v Touchovicích zrekvírován obecní zvon z roku 1714. Ředitel opočenské školy pořídil před rekvizicí i opis nápisu na zvonu, na němž bylo uvedeno, že zvon nechal vyrobit rychtář Jan Triebenbach a odlil jej Johan Cauw z Kadaně. Tento zvon byl s určitostí dělán již pro současnou kapli nebo jejího předchůdce. Rok 1714 můžeme tedy považovat za nejstarší doklad o možné existenci touchovické návesní kaple. Nevíme však, zda je to táž kaple, kterou dodnes známe.

Tagy