weby pro nejsevernější čechy

Kaple naproti restauraci Myslivna ve Staré Olešce (vpravo)

This entry is part 80 of 205 in the series Kostely, kaple, chrámy, zvonice, hrobky, mauzolea

Naproti restauraci Myslivna u silnice ve svahu před drátěným plotem stojí dvojice výklenkových kaplí. Pravá z nich má vrchní stranu nad nikou rovnou.

Ať hledám, jak hledám, ať se snažím sebevíc – nic. Kaple jen existují. Proč jsou tu dvě, proč zrovna tady, jak vypadaly a komu byly zasvěceny, to je hluboké tajemství.

Od silnice neviditelný základový stupeň, vyrovnávající terénní nerovnost, nese natřikrát odstupňované tělo kaple. Ve spodní nejširší části je vpředu reliéfní vystouplý ovál, snad s nápisem 1850(?) ANNO. Celý spodní kvádr je orámovaný rytým zrcadlem s ujmutými rohy, v horní části kolem oválu cosi jako kalichy vzhůru nohama. Prostřední část, o něco užší, má vpředu výzdobu bohatší, byť takřka neznatelnou. Rytý čtverec po obvodu přechází na bocích v naznačené sloupy, na horní hraně jsou „navěšeny“ kalichy, uprostřed je menší obdélník  s těžko patrným nápisem IHS, na vrchní straně je malý dvojkřížek a za ním půlkruh (slunce?). Nejvyšší část obsahuje niku, která je v horní části zaoblená a rohy kolem zaoblení zdobí půlkruhy s paprsky.

Series Navigation<< Kaple naproti restauraci Myslivna ve Staré Olešce (vlevo)Weidlichova kaple u Rynartic >>
Tagy