weby pro nejsevernější čechy

Lesní kaple svatého Václava jižně od Kyselky

Jižně od Kyselky na skalách nad korytem Ohře stojí na trase červené turistické značky (odbočka k rozhledně Bučina) a naučné stezky Andělská Hora-Kyselka vyhlídková Lesní kaple.
Kde jinde o ní najít obšírné info, než na webu Památky a příroda Karlovarska:

Otevřenou výletní kapli sv. Václava, zvanou Lesní kaple (Waldkapelle), nechal vystavět patrně ve čtyřicátých letech 19. století tehdejší majitel Kyselských lázní baron Wilhelm von Neuberg podle návrhu neznámého architekta na výhledovém místě na výrazném žulovém skalním ostrohu nad údolím řeky Ohře asi kilometr jihozápadně od obce Kyselka (Giesshübl-Sauerbrunn). Spolu s dalšími drobnými stavbami a objekty tvořila kaple součást zvelebené krajiny při vycházkových cestách a pěšinách v okolí zdejších lázní. V době před rokem 1885 nechal kapli upravit nový majitel lázní, karlovarský obchodník a průmyslník Heinrich von Mattoni.

Kaple byla v minulosti už několikrát opravována. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války a následném začlenění do území nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení opuštěné kaple bylo následně rozkradeno či zničeno. V průběhu 20. století ke kapli stále přicházeli lázeňští hosté, po zániku lázní po roce 1989 však byla kaple opuštěna úplně. Na počátku 21. století byla již kaple ve značně zdevastovaném až havarijním stavu a hrozila definitivním zánikem.

Na jaře roku 2008 přistoupil vlastník zdevastovaného objektu, státní podnik Vojenské lesy a statky ČR, divize Karlovy Vary, k celkové obnově torza Lesní kaple v rámci zřízení naučné stezky v okolí Kyselky. Celková rekonstrukce kaple nákladem 170 tisíc korun proběhla za přispění z rozpočtu Karlovarského kraje. Během oprav byla rozebrána silně poškozená dřevěná část až na samotnou kamennou podezdívku a vytvořena její přesná replika s využitím nejlépe dochovaných původních prvků. Upraveno bylo okolí kaple vyřezáním hlubokého zářezu divokým náletem akátů, čímž se otevřel výhled do údolí řeky. Na závěr byla instalována informační tabule pro veřejnost s fotografiemi a doprovodným textem umístěná u přístupové pěšiny.

Slavnostní znovu otevření obnovené kaple proběhlo na den sv. Václava, 28. září 2008, za doprovodu trubačského sboru Doupovští slivoni, který založili zaměstnanci státního podniku Vojenské lesy a statky Karlovy Vary. Každoročně se zde v tento den pravidelně koná svatováclavské vytrubování.

Otevřená zděná kaple na obdélném půdorysu s trojboce uzavřeným presbytářem s připojenou dřevěnou předsíní, tvořenou vyřezávanými sloupy, vynášejícími jednoduchou nízkou břidlicovou valbovou střechou kaple s otevřenou dřevěnou hranolovou sloupkovou zvoničkou na hřebeni, završenou břidlicovou sedlovou stříškou. Boční stěny závěru jsou prolomeny obdélnými, polokruhově zakončenými okny. Okna a prostor mezi sloupy předsíně bývaly původně vyplněny bohatými vitrážemi.

Při vnitřní závěrové stěně je vyzděn oltářní pult. Podlaha kaple je kryta kamennou dlažbou. Bohaté vnitřní zařízení otevřené kaple tvořily původně obrazy, svícny a další liturgické předměty.

Dnes kaple slouží spíš než k modlitbám jako vyhlídkové místo nad Ohří.

 

Series Navigation<< Kaple svaté Anny v KyselceKaple v lesích jižně od Šemnice >>
Tagy