weby pro nejsevernější čechy

Kaple Panny Marie Sněžné na okraji Dubnice

Na východním okraji obce Dubnice (směrem na Žibřidice) stojí v louce výklenková kaple.

Podivně umístěná stavba uprostřed ničeho, na podmáčeném pozemku, který se projevuje na stavu kaple. Na mapy.cz jen evidovaná existence, bez bližších podrobností. Zdánlivě jeden ze zapomenutých artefaktů s neznámou historií. Naštěstí se tento soud tentokrát nepotvrdil, protože o kapli je pojednáno na webu Spolku Drobné památky severních Čech v souvislosti s provedenou opravou:

Kaplička má široce obdélníkový půdorys, na její přední straně je hluboký výklenek, ve kterém byl původně dřevěný rám. Na špičce střechy vpředu je poškozený kamenný soklík, na němž původně byla osazena koule s kovaným křížkem.Kaplička je v soukromém vlastnictví a nejedná se o památkově chráněný objekt.

V soupisu kaplí a soch dubnické farnosti z roku 1895 je o kapli uvedeno: Kamenná kaple Panny Marie Snežné, poněkud poškozená, renovovaná roku 1792. Zřizovatel je neznámý, nápis na kapli není žádný. Nazývá se Lehmannova kaple (Lehmanns Kapelle), stojí u domu čp. 79 na pozemku jeho majitele Josefa Lehmanna. Povinnost udržování kaple neurčena, fond zřízen není.

Oprava kapličky, červenec 2005:
Před opravou měla kaplička opadanou omítku, na pravé straně střechy bylo shnilé bednění a chyběly střešní šablony.
Během opravy bylo poškozené střešní bednění vyměněno a doplněny chybějící střešní šablony, omítka byla opravena a zvenku natřena barvou v kombinaci okrové a hnědé, nika a výklenek byly nabíleny.
Na obnovu kaple byl dubnickou Římskokatolickou farností získán grant od Nadace VIA ve výši 25 000 Kč. Žádost o grant zpracovalo naše občanské sdružení, opravu kaple provedl člen sdružení Ing. Vojtěch Král.

Fotky kaple ze zmíněného webu před opravou ukazují vskutku zoufalý stav:

Bohužel, od opravy už uplynul nějaký čas a kondice kaple se začíná zhoršovat. Spodní část je zjevně vlhká, omítka začíná opadávat. Střecha je v pořádku, jen porostlá lišejníkem.

 

Series Navigation<< Kaple Čtrnácti sv. pomocníků u čp. 77 v DubniciHřbitovní kaple v Janovicích v Podještědí >>
Tagy