weby pro nejsevernější čechy

Hrobová kaple Johanna Nitsche na hřbitově na Vlčí Hoře

Článek je součástí seriálu Kostely, kaple, chrámy, hrobky, mauzolea

Před středem západní ohradní zdi hřbitova na Vlčí Hoře stojí hrobová kaple Johanna Nitsche.
Dominantní stavba prošla v posledních letech důkladnou opravou.

Na webu o Lužických horách jen zmínka:

Na jižním okraji obce hřbitov, v jehož středu stojí rodinná hrobka majitele zdejší punčochárny Johanna Nitsche.

Krásnolipský Vikýř ze 24. května 2018:

Hřbitov ve Vlčí Hoře je od roku 2005 součástí vesnické památkové zóny Dlouhý Důl. Původně údolní ves vznikla na půdě hraběte Kinského počátkem 18. století jako řemeslnická osada. Prakticky veškerou zástavbu tvoří jen minimálně narušený kompaktní soubor původních, převážně roubených podstávkových domů.

Vlčíhorskému hřbitovu jsme se věnovali již v minulých letech, kdy jsme postupně obnovovali střechu a fasádu dominantní hrobky továrníka Nitsche. Původní měděnou střechu před lety  poškodili zloději kovů a do hrobky zatékalo. Provizorní střešní krytinu jsme nahradili novou hliníkovou v barvě imitující původní měď. Následně jsme opravili i v důsledku zatékání poškozenou vnější omítku (rok 2016).

Mezitím jsme připravovali i projekt na obnovu hřbitovní zeleně. Původní lípy v centrálním stromořadí byly poškozeny v minulosti opakovaným radikálním řezem a z velké části byly napadeny hnilobou, většina kmenů byla dutá. Stromy byly staticky narušené, některé již chyběly úplně. Po konzultacích s památkáři jsme se shodli na vykácení všech zbývajících 23 lip a několika dalších dřevin z přestárlých jehličnanů při zdi hřbitova. Nový projekt počítal s návratem i třetí řady lip v horní řadě nad schodištěm. Nakonec se tedy na hřbitov vysadilo 35 nových lip srdčitých, odrůdy ´Green Globe´, která je pomalu rostoucí, s menší kulovitou korunou. V dalších letech tedy nepředpokládáme nutnost redukčního řezu.

Na hřbitov budou ještě doplněny stylové lavičky a drobný mobiliář, podél spodní zdi vysázíme dekorativní kapradiny a bude upraven povrch centrální komunikace čerstvým štěrkopískem. Většinu prací provádíme svépomocí, s výjimkou odfrézování pařezů tam, kde by vytrháním mohlo dojít k poškození okolních hrobů. Rekonstrukci fi nancujeme z prostředků města, nepodařilo se nám totiž sladit naše představy a požadavky památkářů, s komplikovanými podmínkami dotačních orgánů.

V každém případě je teď hřbitov v důstojném a pěkném stavu a pietní místo je zachováno pro další generace.

Jan Kolář, starosta města

Bohužel poněkud typické, že ač pan továrník zjevně nebyl žádné béčko a Krásná Lípa do obnovy stavby věnovala značné úsilí i finanční prostředky, Google ukazuje absolutní minimum, či spíše vůbec nic… Horší je, že i taková kniha Historie a současnost podnikání na Děčínsku a Šluknovsku obsahuje jen a pouze na straně 164 ve výčtu majitelů pletáren půlřádek „Johann Nitsche – Vlčí Hora, č.p. 141, zal. 1925“ a tečka.

Na vyvýšené ploše u ohradního plotu, oddělené pod terénu hřbitova dvěma širokými schodišťovými stupni, stojí zděná omítaná stavba čtvercového půdorysu se zvýšenými neomítanými základy (vyrovnávají sklon terénu). Ke vstupní obloukovému vstupnímu otvoru, uzavřenému mříží se stylizovaným křížem, vede pětistupňové schodiště. Kolem dveří krátké pilastry, nesoucí oblouk se štukovým klenákem. Před vstupem předsazeny dva sloupy, jejichž hlavice nesou trojúhelný štít, na jehož spodním okraji nápis JOH. NITSCHE. Nároží tvořena dalšími pilastry, nad nimiž na kvádrovém stupni zdobné vázy s girlandami. Na bočních stěnách v horní části polokruhová okna s podokenní římsou a stejným obloukem s klenákem jako na vstupu. Místo předsazených sloupů ale na bocích kolem okna jen další pilastry, nad nimi další trojúhelné štíty. Stavba zastřešena mohutnou kopulí, na níž na stojce kříž z „kulatiny“.

V bočních oknech vitráže, v interiéru katafalk, za ním z černého leštěného kamene slepá dveřní otvor lemovaný sloupy, před ním bílá socha, zřejmě Chronos.

Víc jakožto laik popsat nezvládám.

Tagy