weby pro nejsevernější čechy

Kříž u domu čp. 128 na Vlčí Hoře

Mezi areálem společnosti Nobilis Tilia a kaplí Panny Marie Karmelské na Vlčí Hoře je za živým plotem u domu čp. 128 skryt kříž.

Z kříže aktuálně zrovna nic moc vidět není, jak ukazuje Panorama na Mapy.cz, situace bývala lepší, než živý plot dosáhl současné výše:

Rok 2014
Rok 2016
Rok 2021

Aktuálně je v podstatě vidět jen hlavice a samotný zcela zrezlý kříž.

Naštěstí se pohybujeme na území, které mělo štěstí. Stačí vzít do ruky knihu Putování po duchovním panství Krásnolipska Natalie Belisové a nalistovat stranu 131. Tady je sice popisován dřevěný Michelův kříž, ale ten neodolal zubu času a v roce 1858 ho nahradil kříž nový:

Rok 1858 byl pro Vlčí Horu jedním z řady úspěšných let. Osmnáctého července tu byl vysvěcen a zavěšen na místní požární zbrojnici zvon. Poblíž stavby nechal ve stejném roce postavit majitel továrny na deštníky Franz Pezold (Patzelt) nová boží muka. Měla masivní sokl s litinovým krucifixem a nápis: „Durch Lieb und Kreuzespein / Ging ich zum Vater ien / Begehrlt Du ew’ge Freude / so ließe auch und – leide!“

Kříž přišel pana továrníka na 600 zlatých a byl slavnostně vysvěcen 9. května 1858. Ačkoli vyrostl v sousedství požární zbrojnice, říkávalo se mu „kolní“ (Schulkreuz). Proč? Náhoda. Ve stejném roce totiž vyhověl brtnický děkan Ignaz Fischer talku vlčihorských obyvatel a podpořil myšlenku postavit v obci vlastní školu. S její stavbou se začalo v roce 1861 a 20. října 1862 již byla stavba vikářem Schubertem vysvěcena. První žáčci usedli do škamen 4. listopadu. A tak Pezoldův kříž už továrníkovo jméno nepřevzal. Namísto velikonočních jezdců se u něj nejčastěji modlívali pěšáci: zdejší školáčci spolu se svým učitelem…

Skrz větvičky je alespoň částečně vidět zmíněný nápis na oválné desce, vsazené do rámovaného zrcadla na čelní straně. Další nápis, bohužel v knize neuvedený a přes plot nerozluštitelný, se nachází na spodní straně soklu – na obdélné destičce je dedikace, na níž je k přečtení pouze jméno FRANZ PATZELT.

Nad horní nápisovou deskou rostlinný ornament, pod hlavicí obloučky, oblá lišta a zubořez. Hlavice oblouková, na čelní straně sluce se širokými paprsky. Po stranách oblouk v rozích čtvrtkoule a mezi nimi trojúhelný štít. Kříž zřejmě vyměněn, na litinu to nevypadá – samotný kříž je ze silně zkorodované pásoviny, podepřen tyčí, kotvenou do zadní strany soklu. Nad hlavou Krista prázdné místo po tabulce INRI.

Tagy