weby pro nejsevernější čechy

Stelzigův kříž u domu čp. 69 ve Studeném

Ve Studeném (Lipnice, Chřibská) v odbočce z křižovatky, u níž dnes stojí tzv. Školní kříž, je poblíž domu čp. 69 kříž zvaný Stelzigův.

Info je k dispozici přímo na místě či na webu Spolku Pod Studencem a také v knize Krajina pod Studencem v proměnách doby:

Boží muka s kamenným soklem, železným krucifixem a s vyobrazením Krista, provedeným na plechu, stála již roku 1836 na louce pod domem čp. 42 tehdejšího studeneckého hospodáře A. Austena. Později byl kříž označován podle jména dalšího majitele usedlosti R. Stroppeho jako Stroppes Kreuz a nakonec podle posledního vlastníka A. Stelziga, jehož jméno této drobné sakrální památce již zůstalo.

Obnova kříže se uskutečnila z iniciativy a přičiněním členů Občanského sdružení pod Studencem. Při renovaci, jež proběhla roku 2009, došlo také k transferu památky na protější soukromý pozemek. Obnova, kterou provedl děčínský restaurátor Jan Pokorný, byla uhrazena díky finančním prostředkům získaným z dotací Purkyňovy nadace a Nadace VIA.

Boží muka požehnal děkan P. Karel Jordán Červený z kostela sv. Jakuba Většího v České Kamenici při slavnostním setkání obyvatelstva dne 5. září 2009.

O památku pečují členové Občanského sdružení pod Studencem.

Series Navigation<< Centrální kříž hřbitova MikulášoviceKrucifix u Křížového buku na Dlouhé míli u Chřibské >>
Tagy