weby pro nejsevernější čechy

Kříž u domu čp. 128 v Rybništi

V zatáčce u Velkého rybníku v Rybništi poblíž domu čp. 128 stojí kříž.

Na travnaté ploše za svodidly na břehu rybníka velký nízký kamenný schodový stupeň, sloužící jako základna mohutného zdobného soklu. Spodní část etážového soklu tvoří nízký sokl, rámovaný ve spodní části a na horní hraně oblou lištou, zhruba ve tvaru písmene „T“ s širokou „nožičkou“. Na čelní straně částečně psaný, částečně rytý a dnes již obtížně čitelný nápis s datací. Dle starších fotografií:

von Zacharias Gampe, Tannendorfel Errichtet im Jahre
1777

Tannendorf je německy Jedlová, proč ale kříž stojí v Rybništi, kdo ví. O donátorovi Google nenajde nic.

Vlastní tělo soklu tvoří masivní kamenný blok, konkávně projmutý na čelní straně. Přední rohy jsou tvarovány do volut, ozdobených rostlinným reliéfem a zlacením. Horní plocha čelní strany je ozdobena zlaceným rámem, v němž jsou patrné zbytky dnes nečitelného nápisu. Dle starších fotografií:

Jesus gab sein Blut und Leben
zur genughuns für unsere
Sünder hin

Obdobně jako čelo jsou rámovány i boční strany a zadní křídla, přecházející opět do volut, které jsou kratší než přední a spočívají na nízkém podstavci. Zadní křídla mají volutu i v horní části, stylizovanou jako podstavec hlavice. Přední část soklu je završena masivní oblou lištou, na rozích se zlaceným ornamentem.

Mohutná hlavice je tvořena několika (šesti) rozšiřujícími se stupni, tvarovaná je půdorysně dle těla soklu. Na čelní straně rámovaná kartuš, skloněná dle stupňů hlavice, bez patrného nápisu. Na horní mírně vypouklé straně hlavice naznačeny kameny na skále. Mezi nimi siluetový kříž, podpíraný nezvykle zepředu umístěnou spirálovou vzpěrou s kovanou lampou. Hádám, že kříž je nepůvodní, vytvořený buď dle nějakých starších fotografií nebo analogií k existujícím křížům tohoto typu.

Spodní široká lišta, tenčí vzpěry za krajními siluetami a jedna příčná podpěrná, ozdobená rozvilinami. Konce kříže z pásoviny vykovány do trojlístků, nad hlavou Krista tabulka INRI. Pod Ukřižovaným uprostřed klečící (snad) Panna Marie, vlevo stojící v bílé říze (snad) Máří Magdalena a vpravo stojící v červenofialovém odění Jan Evangelista s knihou v levé ruce. Už jen zachovalý stav figur svědčí o tom, že kříž byl zřejmě rekonstruován před pár lety z některého z tehdejších dotačních titulů (i když Google není ochoten nic najít).

Panorama na Mapy.cz ukazují, že kříž nejen měnil podobu, ale zřejmě i umístění:

Rok 2014
Rok 2016

Stav soklu je v porovnání s dostupnými jen o něco staršími fotografiemi tristní:

Fotogalerie mapy.cz, rok 2019
Foto na webu Drobné památky, říjen 2019
Tagy