weby pro nejsevernější čechy

Sochy lvů u vjezdu do lázeňského parku k hotelu Nový dům v Lázních Libverda

Vstupy a vjezdy do lázeňského parku v Lázních Libverda chrání dvojice lvů. Jedna z nich je vjezd do lázeňského parku k hotelu Nový dům ze směru od Hejnic.

Ačkoli sochy vypadají majestátně historicky, jde o novodobý artefakt. Přes poznámku v jednom článku iDnesu.cz „Nový majitel lázní si oblíbil sochy lvů. Po městečku je jich hned několik.“ a na některých soklech vyvedených nápisech „Alexandr Seidl Dominus, Constitutio MMVIII Anno Domini“ google ukazuje na českého miliardáře, který pravděpodobně nechal jím vlastněné lázně takto ozdobit.

Po delší době jsem omylem objevil existenci zpravodaje pro lázeňské hosty. V Libverdském prameni z června 2009 (číslo 2, I. ročník) se psalo:

Krásní libverdští lvi jsou ručně vytesáni z bílého a černého mramoru. Každá jednotlivá socha lva se skládá ze dvou částí, a to z podstavce a vlastní skulptury. Každá část sochy je tesána mistry kameníky z jednoho kusu kamene – mramoru dané barvy a jsou do našich lázní přiváženy až z daleké Číny. Každá jednotlivá socha (podstavec i skulptura) váží cca 10 tun a manipulace s nimi si žádá velkou dávku obezřetnosti a trpělivosti.

Lázeňský areál bude již v blízké budoucnosti hlídat 6 soch libverdských lvů. Lvi budou umístěni u vjezdu do lázeňského areálu na 3 místech – vjezd k lázeňskému domu Ostrava, dále hlavní vjezd do lázeňského parku a druhý příjezd do areálu, který je za hotelem Nový Dům.

Sochy na tomto místě jsou od ostatních dvojic odlišné – jsou jednak černé, jednak místo jména donátora nesou na čelní straně znak rodu Clam-Gallasů, který se zasloužil o vznik lázní.

Series Navigation<< Pomník Nové dějiny v JáchymověPomník císaře Josefa II. v Hejnické ulici v Raspenavě >>
Tagy