weby pro nejsevernější čechy

Památník Spejbla a Hurvínka v Šafaříkových sadech v Plzni

V Plzni ve Šafaříkových sadech je umístěno sousoší Spejbla a Hurvínka.

Na webu o památkách Plzně:

Pomník Spejbla a Hurvínka
Materiál – bronz
Autor – Jaroslav Pleskal (návrh), Savvas Vojatzoglu (návrh), František Bálek (původní realizace), Rudolf Matějka (aktuální realizace)
Rok – 2002 (2003)

Sousoší Spejbl a Hurvínek bylo ve své původní podobě odhaleno 14. června 2002. Podle návrhu výtvarníků Jaroslava Plejskala a Savasse Vojatzoglu ho z epoxidové pryskyřice odlil plzeňský sochař František Bálek. Bohužel v září téhož roku bylo sousoší poničeno vandaly. Stávající podoba, tentokrát z bronzu, byla odhalena v dubnu 2003. Zhotovení se tentokrát ujal Rudolf Matějka. Hurvínek váží 35 kilo a Spejbl zhruba 75 kilogramů. Odlití soch trvalo tři měsíce.

Zpráva v médiích:

Zcela nové sousoší Spejbla a Hurvínka bylo dnes 1. 4. 2003 odpoledne odhaleno v Křižíkových sadech v Plzni. Nahradilo předchozí populární loutkové postavičky, které loni začátkem září zničili vandalové. Ti postupně Spejblovi a pak Hurvínkovi urazili hlavu. Nové sochy jsou z bronzu, který by případným nenechavcům měl odolat.

V úterý dopoledne přípravy na slavnostní odhalení nových soch Spejbla a Hurvínka vrcholily. Přidělávala se destička s textem a prováděly poslední úpravy sousoší. To je stejné jako původní od autorů návrhu Jaroslava Pleskala a Savase Vojatzoglu. Jak nám řekl Jaroslav Pleskal, bylo třeba znovu vymodelovat hlavu Hurvínka, která se ztratila. Jinak je sousoší stejné jako původní.

Připomeňme si, že loni 5. a 6.září postupně přišli o hlavu Spejbl a pak Hurvínek. O pár dní později někdo ještě ulomil Spejblovi ruku. Sousoší proto bylo zabedněno a nakonec padlo rozhodnutí vyrobit nové a to z bronzu. Využití našlo i to co z původních soch bylo. Torza byla rozřezána pro výrobu forem na odlití nových soch.

Samotné odlití soch ve speciálním ateliéru zabralo 3 měsíce. Podle Rudolfa Matějky Hurvínek váží 35 kilo a Spejbl zhruba 75 kilogramů. Bronz je podstatně pevnější a měl by případný nepochopitelný útok vandalů vydržet. Cena původních soch a jejich instalace byla 155 tisíc korun. Tentokrát za obnovu sousoší Správa veřejného statku města Plzně zaplatila 150 tisíc korun.
Po skoro sedmi měsících se tak sochy populárních loutkových postaviček Spejbla a Hurvínka vrátily na své místo v Křižíkových sadech. Všichni doufají, že už nebudou nikomu na obtíž a nepokusí se je poničit. V plzeňských sadech by se už koncem května mohly objevit další sochy a to z Českého muzea výtvarných umění v Praze.

Series Navigation<< Pomník československo-sovětského přátelství na Anglickém nábřeží v PlzniSocha Josefa Františka Smetany ve Smetanových sadech v Plzni >>
Tagy