weby pro nejsevernější čechy

Socha sv. Damiána na Klášterním mostě v Zákupech

Na Klášterním mostě v Kapucínské ulici směrem k bývalému klášteru a kostelu sv. Františka Serafínského v Zákupech stojí šestice soch. Jednou z nich je svatý Damián (bratr protějšího Kosmy), patron lékařů.

Most je kulturní památkou jako celek, tudíž v Památkovém katalogu jsou jednotlivé sochy pouze zmíněny v popisu:

Po obou stranách vozovky se nalézají nevysoké parapetní zídky složené z pečlivě vyskládaných kvádrů ukončených plochými profilovanými pískovcovými deskami. Levá parapetní zídka mostu (ve směru k bývalému konventu) je v současnosti zcela zarostlá předsazeným živým plotem. Konce a středy mostu a parapetních zídek osazují vždy trojice hranolových fundamentů (celkem šest) s dekorativními plastickými rámy v rozích konkávně skrojenými a pečlivě kamenicky opracovanými. Ty slouží jako základny pro podstavce šestice soch zdobících most. Sochy představují v protějškových dvojicích (nejprve na levé a posléze pravé straně mostu): sv. Blažeje a sv. Valentina, uprostřed sv. Prokopa a sv. Walburgu a nakonec sv. Kosmu a sv. Damiána (dochován pouze podstavec). Dvojice sv. Prokopa a sv. Walburgy mají oproti ostatním čtyřem sochám zvýrazněné, vyšší a bohatěji zdobené podstavce.

Alespoň původní evidenční listy jsou rozepsány pro každou sochu samostatně:

Protějšek sv. Kosmy. Hranolový sokl s plastickými poli. Na čelní straně list. kartuš. Socha světce ve splývavém rouchu. Hlava i ruce uraženy.

Na doprovodných fotografiích z té doby je podstavec zcela prázdný a v poznámce je uvedeno 1982 – socha povalena. Most naštěstí prošel v roce 2016 celkovou rekonstrukcí a tak výše uvedený popis už není příliš aktuální. A opravený Damián se vrátil na své místo. V pravé ruce palmovou ratolest, v levé nádobu (spíš než moždíř asi nádobka s mastí).

Series Navigation<< Socha sv. Kosmy na Klášterním mostě v ZákupechFotorám u Vltavy s výhledem na zámek Nelahozeves >>
Tagy