weby pro nejsevernější čechy

Socha svatého Floriána v Místě

This entry is part 414 of 445 in the series Sochy, skulptury, statue, mozaiky, reliéfy, památníky

Po cestě ze silnice od autobusové zastávky Výchovný ústav po turistické značce na hrad Hasištejn je před čp. 83 v obci Místo k vidění mírně skryta blízkou lípou socha svatého Floriána.

Stejně jako již několik popsaných světeckých sloup a soch v této obci se ani o tomto svatém nedá nic moc zjistit. Jediné, co se dalo nalézt, je neuvěřitelný fakt, že v seznamu kulturních památek figuroval jako svatý Vavřinec! Myslím, že každý, kdo se jen trochu motá kolem svatých a jejich atributů, nemůže nepoznat vědro a hořící dům, ale asi se pletu… Naštěstí časem někdo tuhle botu na wiki opravil.

Mapy.cz uvádí, že socha pochází z 1. poloviny 18. století z Kralup a patří k souboru plastik přemístěných v letech 1975-81 z obcí postižených těžbou uhlí.

Památkový katalog eviduje sochu zde ->

Barokní socha světce je umístěna na dvojitém soklu (dolní část novodobá zděná, horní tesaná). Postava světce v kontrapostu je zachycena v typickém ikonografickém pojetí. Výrazný je vlající prapor za hlavou postavy.

Původní evidenční list památky sochu popisuje:

Na hranolovém, odstupňovaném soklu, členěném energickou římsou, stojící postava světce v levém kontrapostu, s mírně prohnutou tělesnou osou. Roucho tradiční, v pravici džber, z kterého vylévá vodu na hořící domek při pravé, pokrčené noze.

DSC_6848.JPG

DSC_6850.JPG

DSC_7054.JPG

Series Navigation<< Socha Hercula ve Voigtových sadech v LitvínověSocha sv. Jana Nepomuckého u hřbitova v Místě >>
Tagy