weby pro nejsevernější čechy

Bazén se sochou Herkula ve Valdštejnské zahradě v Praze

This entry is part 289 of 464 in the series Sochy, skulptury, statue, mozaiky, reliéfy, památníky

Pražská Valdštejnská zahrada je vyhlášeným odpočinkovým místem, které zdobí mnoho památek. Před Valdštejnskou jízdárnou v severovýchodní části je k vidění bazén se středovou sochou Herkula.

Albrecht z Valdštejna dal vybudovat zahradu zároveň s Valdštejnským palácem v letech 1623 – 1630. Sochy Adriana de Vries (1545 – 1626), který žil za Rudolfa II. v Praze na Malé Straně, zdobily Valdštejnskou zahradu od r. 1625 do r. 1626.  Všechny sochy ( i kašny) odvezli Švédové na konci třicetileté války v r. 1648 jako válečnou kořist. Dodnes jsou umístěny v de Vriesově muzeu ve Švédsku, které je nedaleko zámku Drottningholm, sídla švédské královské rodiny.

Ve Valdštejnské zahradě jsou dnes umístěny kopie Vriesových soch, které dal pořídit začátkem 20. století Arnošt František z Valdštejna a které byly odlity v dílně Hermanna Bergmanna ve Stockholmu.

Ve východní části zahrady se nachází velký bazén s umělým ostrůvkem uprostřed. Na něm na kamenném podstavci stojí bronzová socha Herkula s kyjem v pravé ruce, který se právě chystá udeřit draka u svých nohou.Kolem rybníčku se nachází čtyři menší sochy s chrliči. 
Series Navigation<< Socha sv. Jana Nepomuckého ve Hluboké nad VltavouSocha Panny Marie Immaculaty u Knížecí >>
Tagy