weby pro nejsevernější čechy

Bazén se sochou Herkula ve Valdštejnské zahradě v Praze

This entry is part 75 of 249 in the series Sochy, skulptury, statue, kašny

Pražská Valdštejnská zahrada je vyhlášeným odpočinkovým místem, které zdobí mnoho památek. Před Valdštejnskou jízdárnou v severovýchodní části je k vidění bazén se středovou sochou Herkula.

Albrecht z Valdštejna dal vybudovat zahradu zároveň s Valdštejnským palácem v letech 1623 – 1630. Sochy Adriana de Vries (1545 – 1626), který žil za Rudolfa II. v Praze na Malé Straně, zdobily Valdštejnskou zahradu od r. 1625 do r. 1626.  Všechny sochy ( i kašny) odvezli Švédové na konci třicetileté války v r. 1648 jako válečnou kořist. Dodnes jsou umístěny v de Vriesově muzeu ve Švédsku, které je nedaleko zámku Drottningholm, sídla švédské královské rodiny.

Ve Valdštejnské zahradě jsou dnes umístěny kopie Vriesových soch, které dal pořídit začátkem 20. století Arnošt František z Valdštejna a které byly odlity v dílně Hermanna Bergmanna ve Stockholmu.

Ve východní části zahrady se nachází velký bazén s umělým ostrůvkem uprostřed. Na něm na kamenném podstavci stojí bronzová socha Herkula s kyjem v pravé ruce, který se právě chystá udeřit draka u svých nohou.Kolem rybníčku se nachází čtyři menší sochy s chrliči. 
Series Navigation<< Kašna se sochou Herkula ve Valdštejnské zahradě v PrazeKašna před Muzeem východních Čech v Hradci Králové >>
Tagy