weby pro nejsevernější čechy

Bazén se sochou Herkula zápasícího s drakem ve Valdštejnské zahradě v Praze

Pražská Valdštejnská zahrada je vyhlášeným odpočinkovým místem, které zdobí mnoho památek. Před Valdštejnskou jízdárnou v severovýchodní části je k vidění bazén se středovou sochou Herkula.

Albrecht z Valdštejna dal vybudovat zahradu zároveň s Valdštejnským palácem v letech 1623 – 1630. Sochy Adriana de Vries (1545 – 1626), který žil za Rudolfa II. v Praze na Malé Straně, zdobily Valdštejnskou zahradu od r. 1625 do r. 1626.  Všechny sochy ( i kašny) odvezli Švédové na konci třicetileté války v r. 1648 jako válečnou kořist. Dodnes jsou umístěny v de Vriesově muzeu ve Švédsku, které je nedaleko zámku Drottningholm, sídla švédské královské rodiny.

Ve Valdštejnské zahradě jsou dnes umístěny kopie Vriesových soch, které dal pořídit začátkem 20. století Arnošt František z Valdštejna a které byly odlity v dílně Hermanna Bergmanna ve Stockholmu.

Ve východní části zahrady se nachází velký bazén půdorysu čtverce se zaoblenými rohy s umělým ostrůvkem uprostřed. Na něm na kamenném podstavci stojí bronzová socha Herkula s kyjem v pravé ruce, který se právě chystá udeřit draka u svých nohou. Kolem rybníčku se nachází čtyři menší sochy s chrliči. Dle Památkového katalogu se jedná o Najády, tabulka u rybníčku ovšem podává poněkud jiný seznam: Sedící ženská postava se zrcadlem a psem, Sedící ženská postava s husou, Sedící vousaté říční božstvo se džbánem, Sedící vousaté říční božstvo s trojzubcem a se džbánem. Všechny sochy byly (jsou) z bronzu a pocházely z roku 1625. Dnes jsou k vidění kopie z roku 1911.
Series Navigation<< Socha sv. Jana Nepomuckého ve Hluboké nad VltavouSocha Panny Marie Immaculaty u Knížecí >>
Tagy