weby pro nejsevernější čechy

Socha sv. Jana Nepomuckého u kostela sv. Jana Křtitele v Pardubicích

Na travnaté ploše v blízkosti kostela sv. Jana Křtitele v Pardubicích na místě bývalého hřbitova stojí sv. Jan Nepomucký.

Jde o kulturní památku se záznamem v Památkovém katalogu:

Pískovcová, autorsky neurčená svatojánská socha v obvyklém ikonografickém provedení, původně stojící na Královské třídě, přenesená ke kostelu sv. Jana Křtitele na starý hřbitov. Doklad širokého rozšíření svatojánské úcty a zbožnosti v 18. a 19.století.

Trojdílný hranolový podstavec s profilovaným soklem a římsou má dřík zdoben obdélnými vpadlými rámci s vykrojenými rohy. Na čelní stěně dříku je nápis POST / PRAELIABORUS AE / HAEC STATUA / NOVITER / RESTAVRATA /EX / SVMPTIBVS / BRANDLSTEI / NIANIS // Na zadní staně “TATO SOCHA BYLA OD DOMU Č. 68 U ZLATÉ RUŽE V KRÁLOVSKÉ TŘÍDĚ PŘENESENA A NÁKLADEM BRATRSTVA SV. JANA KŘTITELE OBNOVENA A NA STRÉM HŘBITOVĚ POSTAVENA”. Stojící socha světce v životní velikosti v drobném kontrapostu, na drobném tvarovaném soklíku je oděna do tradičního kanovnického roucha, má na hlavě biret, v rukou drží diagonálně před hrudí krucifix. Materiál: šedý pískovec.

V roce 1996 proběhlo restaurování sochy, restaurátor: Krátký Karel

Series Navigation<< Socha Panny Marie Karlovské u kostela sv. Jana Křtitele v PardubicíchSocha Hokejista před zimním stadionem v Pardubicích >>
Tagy