weby pro nejsevernější čechy

Pomník založení zoologické zahrady v Liberci

V areálu zoologické zahrady v Liberci je umístěn kamenný pomník jejího údajného založení.
Na středovém monolitu, umístěném mezi menšími kameny, je cedulka s nápisem „ROKU 1919 / BYLA V LIBERCI ZALOŽENA / PRVNÍ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA / V ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLICE“. Ovšem jak bylo při přípravách oslav údajných sta let ZOO prokázáno, areál je o 15 let starší:

23. února 2019 – Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo v republice slavit 100 let od svého vzniku, její historie je ale ještě o 15 let delší. Mylný dojem podle badatelů vyvolalo záměrné zkreslování nejstarší historie v brožurách, které vytvářel prvorepublikový ředitel zoo Erich Sluwa. Za rok založení označoval rok 1919. Badatelé ale nyní objevili zakládací dokument z roku 1904.

Ředitel zoo David Nejedlo přiznal, že původně nechtěli opustit myšlenku letošních oslav století. „Měli jsme připravený příběh o budování koncepční zoo 100 let, ale postupně pod tíhou nových informací jsme si řekli, že se vrátíme ke svým kořenům,“ řekl.

Z pohledu zoo se v roce 1919 nic významného neudálo, jak řekl novinářům Julius Jankovič z libereckého spolku Rodokmen, jež se zoo spolupracuje na vzniku knihy k jejímu výročí. Sluwa podle něj chtěl vytvořit zoo s jiným konceptem než jeho předchůdci, proto rok 1919 uváděl jako vznik té „pravé“ zoo.

Aktivity ornitologického spolku před rokem 1919 za Gondolovým rybníkem, dnes známým jako Labutí jezírko, byly dosud vnímané jako ty, jež vzniku zoo předcházely. Badatelům se ale podařilo najít dokument z 6. srpna 1904, v němž spolek žádá městskou radu o založení zoo. O dva dny později byla jejich žádost schválena. „Veřejnosti byla zahrada otevřena v září 1904,“ uvedl Jankovič.

Brzy se zoo zařadila mezi oblíbená místa výletů, rekordní byl v nejstarší éře rok 1913 se 70 000 návštěvníky. Podle zjištění badatelů mohli tehdy vidět 119 kusů domácího a cizokrajného ptactva a 130 kusů zvěře. Mimo jiné pelikány, plameňáky, pštrosy, dikobraze, opice, prérijního psa, levharta, pumy, karpatské medvědy či buvola. První úspěšný odchov šelmy se povedl v liberecké zoo v roce 1916, kdy se narodilo medvídě.

Series Navigation<< Pamětní deska Karla Knittla na domě čp. 248/16 na Masarykově nábřeží v PrazeSocha svatého Floriána na Masarykově náměstí ve Vyškově >>
Tagy