weby pro nejsevernější čechy

Socha Torzo ženy u jezírka před lázeňským domem Beethoven v Teplicích

V parku před lázeňským domem Beethoven v Teplicích u ulice Rooseveltova na břehu jezírka, v němž se nachází fontána Beethoven, stojí socha Torzo ženy.

Částečně skryta v zeleni na břehu vyčuhuje moderní plastika, jejíž tvary ženu připomínají s velkou fantazií. Dle odborných webů jde o dílo Vladimíra Šmída z roku 1988 z keramiky.

O autorovi:

Vladimír Šmíd (06.01.1930 – 09.06.1998)
sochař, keramik

Vladimír Šmíd se narodil 6. ledna 1930 v Teplicích. Po 2. světové válce začal studovat na Odborné keramické škole v Teplicích, kde byl silně ovlivněn učitelem Josefem Kiliánem. Již během studia pracoval v několika keramických dílnách (UPAK, Zdar), a to v různých pozicích např. laboranta, modelíře a později i návrháře. V roce 1950 byl přijat na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze do ateliéru keramiky vedeném prof. Ottou Eckertem. V roce 1951 se Šmíd pokusil se svým spolužákem Antonínem Šlajchrtem emigrovat do zahraničí. Oba byli chyceni ve Vídni a následně v Bratislavě odsouzeni k sedmi letům vězení. Šmíd strávil celý trest v uranových dolech v Jáchymově a následně v Příbrami. Toto nelehké období Šmída silně formovalo a ovlivnilo jeho tvorbu, která má silně existenciální podtext. V šedesátých letech byl přijat do Svazu československých umělců a následně rehabilitován. Šmíd je autorem řady realizací pro veřejný prostor v severočeských městech např. v Mostě, Teplicích, Ústí nad Labem nebo Litoměřicích. Kromě volné plastiky tvořil reliéfy pro architekturu a také funkční plastiku.

O „předloze“ Torza v Teplickém Deníku ->. Podle článku bylo keramické torzo umístěno v parku už v roce 1971 (bronzový originál v Mostě už v roce 1970).

Series Navigation<< Socha Wolfganga Amadea Mozarta na Lázeňském náměstí v TeplicíchPlastika v parku u Císařských lázní v Teplicích >>
Tagy