weby pro nejsevernější čechy

Socha na vyhlídce Pekelské sázky před osadou Přebytek u Lázní Libverda

U silnice od Obřího sudu nad Lázněmi Libverda směrem na Nové Město pod Smrkem je před osadou Přebytek vyhlídka Pekelské sázky, jedno z míst, kde stojí doprovodné dřevěné sochy.
Oficiální zdroje uvádí:

Pět atraktivních vyhlídek na Vás čeká nad obcí Lázně Libverda. Na každé z nich najdete popsanou jednu z tamních legend, která dá místu nový rozměr. Součástí každé vyhlídky je panoramatické foto, orientační mapa obce, pohledová mapa Frýdlantska a části Jizerských hor. Vyhlídky zdobí dřevěné sochy pohádkových bytostí a ke spočinutí slouží dřevěné vyřezávané lavice. To vše jen umocní nádherný výhled do kouzelné krajiny.

Další díl do skládačky:

V srpnu 2009 byly na jednotlivé vyhlídky umístěny krásné dřevěné sochy představující pohádkové bytosti související s místními pověstmi, v roce 2012 dřevěné lavičky. Sochy i lavičky vznikly v rámci sympozia, které se v Libverdě koná každoročně.

Na wiki se lze dočíst: Sochu doplňující vyhlídkové místo vytvořil Jiří Nekola. Lavičku vytvořil bulharský umělec Marin Vardolov.

Ovšem kde že loňské sněhy jsou. Už v roce 2019 měl místní čert dost a ustlal si na zemi… Původní socha byla v roce 2020 stejně jako na ostatních vyhlídkách vyměněna, jak uvádí Liberecký Deník:

Sochaři s motorovými pilami pracovali na parkovišti v areálu Bikecentra. Hlavním cílem setkání, které letos proběhlo už po sedmé, je vytvořit nové sochy na Libverdské vyhlídky, které se staly vyhledávanou turistickou zajímavostí.

Letos svoji tvorbu představili Jiří Genzer, Michal Jára, Jan Rázek, Jan Švadlenka a Pavel Wágner, kteří své výtvory představili 3. července 2020 od 17 hodin na slavnostní vernisáži. Podle organizátorů se mohou zájemci těšit i na posezení tvůrců s pozvanými hosty. Podjizerský létokruh aneb Libverdské dřevosochání organizují Artefaktum-cz a obec Lázně Libverda.

Na fotkách mám pouze původní sochu v roce 2019, v roce 2022 jsem se na tuto vyhlídku nedostal.

Series Navigation<< Sochy na vyhlídce Hejnické Madony u hřbitova v Lázních LibverdaSocha Dobrého ducha MUHU na stejnojmenné vyhlídce u Obřího sudu v Lázních Libverda >>
Tagy