weby pro nejsevernější čechy

Pomník T. G. Masaryka ve Sloupu v Čechách

This entry is part 124 of 408 in the series Sochy, skulptury, statue, mozaiky, reliéfy, památníky

V parku u kostela sv. Kateřiny Alexandrijské ve Sloupu v Čechách stojí pomník věnovaný prvnímu československému prezidentovi T. G. Masarykovi (1850-1937).

Pomník má pohnutou historii, které se věnovala i různá média.

Český rozhlas sever, iDnes

16. květena roku 1948 v parčíku před kostelem odhalili pomník Tomáši Garigue Masarykovi, prvnímu československému prezidentovi. A byl to také zřejmě na dlouhých čtyřicet let jeho asi poslední nově odhalený pomník. V té době už byl „Prezident osvoboditel“ dávno na indexu, neboť po únoru 1948 drželi moc v rukou komunisté, sochy T. G. Masaryka spíš mizely. Iniciátorem zřízení pomníku byl sloupský osvětový pracovník, básník Jiří Lisý, a pochází z dílny sochaře Jana Víta z Konecchlumí u Jičína. Údajně na místě pomníku dříve stál mariánský sloup, který byl kvůli pomníku přesunut před hlavní vchod kostela?

Zajímavé je ,že na zřízení pomníku tehdy přispěli i místní komunisté, prý v rámci kampaně za udržení názorové rozmanitosti. Možná vás překvapilo i to „pozdní“ květnové datum odhalení. Ano, bylo to opravdu téměř tři měsíce po „vítězném“ únoru. A pomník byl vytvořen v době počínající politické perzekuce nepřátel lidově demokratického zřízení.

Hesla „kdo nejde s námi jde proti nám“ brzy zvítězila a politická i názorová pluralita vzala s počínajícími budovatelskými léty za své. A s ní i pomník TGM, ten na svém místě skutečně dlouho nezůstal. Pískovcová busta prezidenta osvoboditele, vytesaná kameníkem J. Vítem, zanedlouho zmizela neznámo kam. Vypráví se dokonce, že ji prý jedné noci státem pověření vandalové strhli a hodili do žumpy.

Jak vyhasínaly prvorepublikové ideály, stávala se i značka TGM čím dál tím víc nežádoucí. Masarykovy busty a obrazy vystřídaly motivy jiné, lidové a průmyslové. Místa monumentů prvorepublikových státníků zaujali v lepším případě rudoarmějci, v tom horším Klementové Gotvaldové a různá zpodobení Stalina. Ta největší Stalinova socha vyrostla za vydatného materiálového přispění liberecké žuly v polovině 50 let i v Praze na Strahově, aby byla o pár let později bez okázalých projevů po revizi kultu osobnosti narychlo opět odstraněna.

A sloupský pomník? V roce 1968 v čase pražského jara začaly sílit hlasy po znovuobnovení Masarykovy busty .Než se tak mohlo stát, přijely ruské tanky a rozhořčení čeští obyvatelé pro změnu vzali útokem sochy rudoarmějců. 

V roce 2016 legionáři iniciovali obnovu pomníku:

„Původní pomník se samozřejmě nenašel, ale mně se podařilo najít v jižních Čechách u akademického sochaře Ivana Tláška podobný, který navíc rozměrově odpovídá základně nosného sloupu,“ popisuje Josef Doškář.

Původní podoba pomníku (foto z webu https://spolekodboje.cz/se-stavi-pomniky/)

Ve Sloupu se bude pomník odhalovat 28. října 2017 v 11 hodin.

„My jsme zvažovali, že bychom se vztyčením busty vyčkali na příští rok, kdy to bude 100 let od vzniku Československa, ale pak jsme uznali, že i 99 je hezké číslo,“ dodal starosta Sloupu Jaromír Studnička. Obec vyšla oprava celého pomníku, jehož součástí je i klečící dívka s květinou, na 100 tisíc korun.

Po oslavě:

Pan starosta Jaromír Studnička ze Sloupu v Čechách, kde hradila veškeré náklady obec, byl rád, jak se vše zdařilo realizovat. „Slavnost i obnova pomníku se povedla suprově, mám z něj radost. Účast na slavnosti byla velmi dobrá, přišlo kolem 40-50 lidí. Místo je pěkné a důstojné a bude do budoucna připomínkou české státnosti v obci.“

Series Navigation<< Pomník T. G. Masaryka a padlých ve světových válkách na břehu Javorky v OstroměřiSocha nahého muže u Bredovského letohrádku u zámku Lemberk >>
Tagy