weby pro nejsevernější čechy

Socha Hercula ve Voigtových sadech v Litvínově

V horním pravém rohu Voigtových sadů za kostelem sv. Michaela archanděla v Litvínově stojí socha Herkula (někdy považovaná za Samsona) z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Socha byla zhotovena v letech 1730 až 1740 a byla původně vytvořena pro zámecký park v Duchcově. Páni z Valdštejna měli rodové sídlo na Duchcově a litvínovský zámek sloužil jako zájezdní sídlo. Park v Duchcově byl postupně přebudován, ve 20. letech 19. století byly sochy z parku postupně rozvezeny do okolních měst a obcí.

Tak se socha roku 1820 ocitla v Horním Litvínově, kde se několikrát stěhovala. Prameny se příliš neshodují, kudy všudy vlastně prošla. Snad byla umístěna původně u bývalé městské radnice. Později zdobila roh farní zahrady u kostela (1820-1956), roku 1956 dostala socha nový sokl a musela uvolnit místo stavbě rychlodráhy, byla tedy přestěhována do zahrady bývalé polikliniky v Tylově ulici, kde vydržela do roku 1974. Překážela výstavbě sídliště Pod lesem a proto byla opět přemístěna do tehdy Smetanových sadů severně od kostela, kde stojí dodnes. V letech 1956, 2003 a 2005 prošla socha restaurátorskými zásahy.


Series Navigation<< Socha sv. Šebestiána v ChodověSocha svatého Floriána v Místě >>
Tagy