weby pro nejsevernější čechy

Socha kohouta na vyhlídce Hájníkova Kohouta východně od Lázní Libverda

Na trase červené turistické značky z Lázní Libverda směrem k chatě Hubertka je pod bývalou Jizerskou chatou vyhlídka Hájníkova Kohouta, u níž stojí dřevěná (už druhá) socha kohouta.
Oficiální zdroje uvádí:

Pět atraktivních vyhlídek na Vás čeká nad obcí Lázně Libverda. Na každé z nich najdete popsanou jednu z tamních legend, která dá místu nový rozměr. Součástí každé vyhlídky je panoramatické foto, orientační mapa obce, pohledová mapa Frýdlantska a části Jizerských hor. Vyhlídky zdobí dřevěné sochy pohádkových bytostí a ke spočinutí slouží dřevěné vyřezávané lavice. To vše jen umocní nádherný výhled do kouzelné krajiny.

Další díl do skládačky:

V srpnu 2009 byly na jednotlivé vyhlídky umístěny krásné dřevěné sochy představující pohádkové bytosti související s místními pověstmi, v roce 2012 dřevěné lavičky. Sochy i lavičky vznikly v rámci sympozia, které se v Libverdě koná každoročně.

Na wiki se lze dočíst: Tvůrcem sochy poblíž vyhlídky je berounský umělec Stanislav Pokorný.

Jak je ovšem na fotografiích vidět, dnes tu stojí socha zcela jiná – některé vyhlídky jsem v roce 2019 stačil obejít ještě v původní podobě a už tehdy některé z nich vykazovaly silné stopy zubu času. V roce 2020 byly všechny vyměněny, jak uvádí Liberecký Deník:

Sochaři s motorovými pilami pracovali na parkovišti v areálu Bikecentra. Hlavním cílem setkání, které letos proběhlo už po sedmé, je vytvořit nové sochy na Libverdské vyhlídky, které se staly vyhledávanou turistickou zajímavostí.

Letos svoji tvorbu představili Jiří Genzer, Michal Jára, Jan Rázek, Jan Švadlenka a Pavel Wágner, kteří své výtvory představili 3. července 2020 od 17 hodin na slavnostní vernisáži. Podle organizátorů se mohou zájemci těšit i na posezení tvůrců s pozvanými hosty. Podjizerský létokruh aneb Libverdské dřevosochání organizují Artefaktum-cz a obec Lázně Libverda.

Ze zprávy bohužel nelze poznat, kdo je autorem které nové sochy.  Výměnu by si zasloužila i lavička.

Series Navigation<< Socha Dobrého ducha MUHU na stejnojmenné vyhlídce u Obřího sudu v Lázních LibverdaSocha kohouta před Infocentrem v Lázních Libverda >>
Tagy