weby pro nejsevernější čechy

Socha sv. Jana Nepomuckého pod Bouřným

This entry is part 294 of 408 in the series Sochy, skulptury, statue, mozaiky, reliéfy, památníky

U silnice z Nové Hutě do Horní Světlé, na křížení žluté a zelené turistické značky, nedaleko Sirného pramene stojí socha sv. Jana Nepomuckého.

Socha má sice dlouhou historii, ale současný artefakt je „jen“ připomínkou, „náhražkou“.

Sochu sv. Jana Nepomuckého na pískovcovém podstavci zde nechal zřídit v roce 1846 Josef Walter, nadlesní z Nové Hutě. Původně snad stála na nedalekém pískovcovém mostku přes Hamerský potok, odkud zřejmě byla přemístěna k rozcestí lesních cest v souvislosti s přestavbou staré cesty na silnici kolem roku 1842.

Po roce 1950 byla původní socha zničena či odcizena a kamenný podstavec rozvalen a zasypán hlínou. Teprve v roce 1995 jej našli a znovu postavili varnsdorfští turisté a 19. listopadu 1996 na něm byla umístěna nová socha sv. Jana Nepomuckého, zhotovená akademickými sochaři Ladislavem Šobrem a Václavem Snížkem z Říčan u Prahy.

Bohužel zde ale nevydržela dlouho, protože v květnu 2001 byla ukradena neznámými vandaly. Od té doby zde stál jen prázdný kamenný podstavec s nápisem, který říká, že jej dal v roce 1846 postavit nadlesní Josef Walter (Errichtet im Jahre 1846 von Joseph Walter, Oberförster).

Teprve v červnu 2015 byla na prázdném podstavci osazena nová socha sv. Jana Nepomuckého, kterou nechaly zhotovit Lesy ČR, s.p. Socha byla slavnostně požehnána 19. června 2015. Jak je zdůrazněno na infoceduli u sochy, nemá kopie žádnou historickou cenu a „doufáme, že na svém místě zůstane dlouho a pro radost všem slušným návštěvníkům Lužických hor„.

Series Navigation<< Sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Františka de Paule na Příhrádku v PardubicíchSocha Panny Marie Karlovské u kostela sv. Jana Křtitele v Pardubicích >>
Tagy