weby pro nejsevernější čechy

Pamětní deska Josefa Schindlera na základní škole v Desné

Článek je součástí seriálu Sochy, skulptury, statue, reliéfy, památníky

Na jedné z budov Základní a mateřské školy v Desné v blízkosti Riedlovy vily je na vnější fasádě upevněna pamětní deska Josefa Schindlera.
Mapy.cz: Pamětní deska připomíná přírodního lékaře J. Schindlera (1814-1890) a lázně s Magdaleniným parkem, které se v místě školy v 19. století nacházely.

Na obecním webu nedatovaná (leč zastaralá) informace:

Josef Schindler (1814 – 1890)

Jméno Josefa Schindlera jsme mohli vídat na pamětní desce umístěné na budově zdejší základní školy. V současné době, kdy probíhá rekonstrukce školy, je uložena v Riedelově vile a čeká na své důstojné umístění. Jméno tohoto jizerskohorského rodáka není známé nejenom u nás, ale v celé republice, dokonce můžeme tvrdit, že i ve světě. Je to díky jeho působení v lázních Jeseník, které prosluly vodoléčebnou metodou Vincenze Priessnitze. Protože jeho dílo mělo světový význam, jeho jméno je zapsáno v kulturním kalendáři UNESCO. Nástupcem tohoto úspěšného budovatele lázní Jeseník byl právě Josef Schindler. Téměř 40 let nejen pokračoval v Priessnitzově díle, ale mnohé léčebné metody zdokonalil. Metoda V. Priessnitze a jeho nástupce J. Schindlera byla ve své době skutečně revoluční. Odmítala totiž jakoukoli léčbu pomocí léků, ale prosazovala léčbu přirozenou – tedy koupele a sprchování ve studené vodě, pitnou kúru, dietní stravu, fyzickou aktivitu a duševní pohodu. Řídili se zásadou, že příroda nemoc způsobí, ale zároveň nabízí prostředky k jejímu odstranění.

Josef Schindler vystudoval Gymnázium v Jičíně a následně studoval na UK v Praze lékařskou fakultu. Protože pocházel z Dolního Polubného, po studiích se vrátil a provozoval lékařskou praxi na Příchovicích. Již během studií navštívil lázně Jeseník a stal se obdivovatelem Priessnitze a jeho léčebných metod. Postupně začal s prvními vodoléčebnými pokusy. Získal pozemek v údolí Černé Desné a s pomocí finančních prostředků poskytnutých tchánem zde založil vodoléčebné lázně. Vystavěl lázeňský dům, obklopil ho anglickým parkem, který dostal jméno Magdalenin. Postupně vyléčil celou řadu významných osobností, takže počáteční nedůvěra a skepse vůči novým léčebným metodám opadávala a Schindler získával stále větší klientelu. Nechyběl v ní ani kníže Rohan, který dokonce v areálu lázní nechal vystavět honosný „Švýcarský dům“. 40. léta 19. století jsou vrcholným obdobím Schindlerových lázní. Počet pacientů se ročně pohyboval mezi 50 – 60 osobami, které pocházely ze všech společenských vrstev.

Sláva desenských lázní skončila odchodem Josefa Schindlera do Jeseníku v roce 1851. Lázně sice pronajal, jeho nástupci se ale nedařilo. To vedlo Josefa Schindlera v roce 1859 k přijetí nabídky sklářského podnikatele Ferdinanda Ungera a lázně i s pozemky a nemovitostmi prodal. Nový majitel je zrušil a objekty upravil pro průmyslové využití. Po smrti Ungera koupil pozůstalost na území Magdalenina parku Josef Riedel mladší, nechal tu postavit rodinnou vilu a obnovil park. Dnes stojí na místě bývalých lázní kromě Riedelovy vily základní škola a je tu i velký sportovní areál. Dalo by se tedy říci, že alespoň něco z odkazu Josefa Schindlera na místě jeho lázní zůstalo. A určitě stojí za to připomenout jeho životní krédo: „Střídmost na těle, nenasytnost na duchu, to je jediná cesta k léčení lidí.“

Informační panel v expozici v Riedlově vile

Podle této informace je výše citovaný text velmi starý:

04.06.2014 – Věhlas desenských lázní a jejich zakladatele Josefa Schindlera si připomenou v Desné v pátek 6. června při Muzejní noci. Od 17 hodin je v Riedelově vile připraven bohatý program nejen s lázeňskou tématikou. Na návštěvníky čeká také odhalení pamětní desky věnované Josefu Schindlerovi, který Desnou proslavil právě v oboru lázeňství a letos se připomíná 200. výročí jeho narození.

„Pamětní deska byla umístěna na budově školy, až do roku 1999. V tomto roce započala rekonstrukce školy, takže deska byla sundána. Nyní ji vracíme na své místo. K novému odhalení dochází letos, protože se Josef Schindler narodil v roce 1814 (29. července), a připomínáme si tak dvousté výročí jeho narození. Protože byl Schindler opravdu významnou osobností desenské historie, rozhodli jsme se mu věnovat i celou Muzejní noc,“ vysvětlila Dana Nývltová, desenská kronikářka s tím, že pamětní deska je na budově školy umístěna proto, že škola stojí v místech, kde byly vodoléčebné lázně, které Schindler založil.

V rámci muzejní noci je připravena také přednáška Jiřího Bartoše Sturce o lázeňství v Desné a Josefu Schindlerovi. Na návštěvníky čekají také tvůrčí dílničky, kde si mohou vyzkoušet navlékání korálků, kterým je desenská oblast rovněž proslulá. Bude také promítnut film o protržení přehrady na Bílé Desné. Vše zakončí koncert Tria Profundo s vokální hudbou napříč staletími vážně i nevážně v podání členů sboru libereckého Šaldova divadla. Koncert se uskuteční v prostorách Riedelovy hrobky.

Josef Schindler má desku i jinde ->. Podrobně o něm zde ->

Na desce nápis:

V MÍSTECH, KDE STOJÍ NAŠE ŠKOLA A REIDLOVA VILA, SE ROZKLÁDAL
V LETECH 1839 – 1851 MAGDALENIN PARK A V NĚM PROSLULÉ
VODO-LÉČEBNÉ LÁZNĚ, KTERÉ VYTVOŘIL
PŘÍRODNÍ LÉKAŘ
JOSEF SCHINDLER
* 29. 7. 1814 V JABLONCI N.N. † 8.3.1890 V LÁZNÍCH JESENÍK
NÁSTUPCE VINCENCE PRIESSNITZE
JEHO ŽIVOTNÍ KRÉDO „SKROMNÉ TĚLU, NEOMEZENÉ DUŠI – JEDINÁ
CESTA KE ZDRAVÍ ČLOVĚKA“ A JEHO LÉČEBNÁ METODA „VZDUCH, VODA, POHYB,
KLID A DIETA“ PROSLAVILY NAŠE MĚSTO A MAJÍ STÁLOU PLATNOST
K 180. VÝROČÍ NAROZENÍ JOSEFA SCHINDLERA
MĚSTO DESNÁ

Z textu vyplývá, že deska vznikla v roce 1994.

Tagy