weby pro nejsevernější čechy

Socha Járy Cimrmana na kině JAS v Tanvaldu

Článek je součástí seriálu Sochy, skulptury, statue, reliéfy, památníky

Na balkoně nad vstupem do kina JAS v Tanvaldu je umístěna socha Járy Cimrmana.
Jak jinak než recesistická – podobu bájného génia nechává plně na fantazii diváka.

O soše:

Český fiktivní génius Jára Cimrman má v jizerskohorské obci Tanvald zvláštní sochu. Návrh sochy, cimrmanovsky pojaté jako „Cimrman v mlze“, vybral duchovní otec Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák. Socha českého velikána na Tanvald shlíží z balkonu kina Jas, které se na jeho počest překřtilo na Kino Jas Járy Cimrmana.

Sochu famózního dramatika, vynálezce a pedagoga 12. června 2010 slavnostně odhalil herec Zdeněk Svěrák. Autorem sochy je mladý umělec Petr Šuta, jehož návrh sochy „Jára Cimrman v mlze“ inspiroval duchovní rodiče cimrmanovského humoru Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka k nápadu vystavit sochu v Tanvaldu, které je jako jedno z mála měst jmenováno v některých Cimrmanových divadelních hrách a je přímo spojováno s bájným Liptákovem – posledním známým místem pobytu Járy Cimrmana.

Na sochu významné imaginární postavy českých dějin se složili sami obyvatelé Tanvaldu, Město Tanvald i Divadlo Járy Cimrmana.

Jinými slovy:

Génia a světoběžníka Járu Cimrmana není potřeba představovat, znají ho snad všichni. V roce 2005 dokonce získal nejvíce hlasů v celonárodní anketě Největší Čech. Část svého stáří Jára Cimrman prožil v Pojizeří, v Liptákově. Zde také byla nalezena truhla s významnou částí jeho pozůstalosti. Stalo se tak přesně v 10.05 hodin 23. února kolem roku 1966. Vísku Liptákov na mapě ale raději nehledejte…

V mapách Jizerských hor a Pojizeří však najdete město Tanvald, a v něm u hlavní silnice (ulice Krkonošská) Kino Jas Járy Cimrmana. Na balkoně nad vchodem do kina neujde vaší pozornosti socha zvaná Jára Cimrman v mlze, která je dílem mladého jabloneckého výtvarníka Petra Šuty.

V červnu 2009 se započalo se sbírkou finančních prostředků na pořízení unikátní sochy českého velikána, jejíž model byl poprvé představen 13. června téhož roku na akci „Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova“. Dárci mohli přispívat částkami 200 Kč, 500 Kč, 1.000 Kč, 2.000 Kč a vyššími. Odměnou jim byl kromě dobrého pocitu i pamětní certifikát.

Dne 12. června 2010, o rok později, byla socha Járy Cimrmany v mlze slavnostně odhalena. Světoběžník v životní velikosti stojí ve skleněné vitríně, v levé ruce drží kufr. Obklopuje ho mlha, která znemožňuje rozpoznat jeho tvář a další detaily. Pokud přemýšlíte, jak byla iluze mlhy vyvolána, potom vězte, že pískováním skel vitríny. Ve večerních hodinách je socha osvětlená.

Při slavnostním odhalení sochy bylo Městské kino Jas přejmenováno na Kino Jas Járy Cimrmana.

O vzniku sochy:

22. 8. 2009 – Dosavadní výtěžek sbírky na sochu zapomenutého českého giganta Járy Cimrmana, která by už v příštím roce měla zdobit balkon tanvaldského kina Jas, není nijak závratný a zatím by pokryl jen zlomek nákladů na vznik uměleckého díla. Tanvaldský starosta Petr Polák ale tvrdí, že potřebné peníze se podaří dát dohromady a Cimrmanova socha v Tanvaldu příští rok bude.

„Sám jsem nepředpokládal, že by se ve sbírce dalo vybrat tolik peněz. Socha vyjde zhruba na tři sta tisíc korun a město zbytek potřebných nákladů dofinancuje, případně pomůže pražské Divadlo Járy Cimrmana,“ plánuje starosta Tanvaldu, města spjatého se závěrem Cimrmanova života.

Město si slibuje, že s blížícím se termínem odhalení hotového uměleckého díla by mohli vejít na scénu sponzoři s většími finančními obnosy. Socha fiktivního velikána v životní velikosti by měla být slavnostně odhalena v červnu příštího roku v rámci dalšího ročníku Spanilé jízdy cyklostezkou Járy Cimrmana. Cyklostezka byla slavnostně otevřena 10. června před třemi lety.

Autorem uměleckého díla bude jablonecký grafik Petr Šuta. Jeho dílo tvoří postava s kufrem, umístěná do vitríny z opískovaného skla, které vytváří dojem mlhy. Díky tomuto pojetí zůstane Cimrmanova podobizna i nadále nerozpoznatelná a zahalená rouškou tajemna.

Model sochy je až do konce prázdnin možné zhlédnout v přízemí vestibulu tanvaldského kina v rámci výstavy ze sbírek Divadla Járy Cimrmana.

Nápad vytvořit fiktivnímu géniovi z dob Rakouska – Uherska sochu v Tanvaldu vznikl právě díky tomu, že město v posledních letech pravidelně pořádá Spanilou jízdu cyklostezkou Járy Cimrmana, jejíž součástí je tradičně také představení Divadla Járy Cimrmana v místním kině Jas. S návrhem na vznik sochy přišli sami cimrmanovští herci, zástupci města Tanvald souhlasně přikývli.

A aby byla pocta fiktivnímu českému velikánovi dotažena k dokonalosti, chce město ještě zahrnout jeho jméno do názvu kina Jas. Na sochu Járy Cimrmana může přispět naprosto každý, a to například v městském kině Jas nebo v tanvaldském infocentru.

Tagy