weby pro nejsevernější čechy

Sousoší Kalvárie na Masarykově třídě v Teplicích

Článek je součástí seriálu Sochy, skulptury, statue, reliéfy, památníky

Na Masarykově třídě v Teplicích, kde se připojují ulice Školní a Českobratrská, je v domě čp. 312/1 zakomponováno sousoší Kalvárie.
Jedná se o kulturní památku:

Barokní sousoší bylo vytvořeno okolo roku 1720. Na hranolovém soklu stojí kamenný krucifix, u jehož paty stojí dvě postavy, P. Marie a sv. Jan Ev.. Při výstavbě hotelu bylo pro sousoší ve fasádě vytvořena nika, aby nebylo změněno její původní umístění.

Sousoší se nachází v půlkruhově zakončené nice, jejíž orámování je opatřeno štukovou výzdobou. Nika je situována v přízemí domu čp. 312, u jeho východního nároží. Sousoší má široký sokl, jehož přední strana je zaoblená a ve střední části rozšířená směrem dopředu. Sokl nahoře a dole vymezuje profilovaná římsa. Vlastní sousoší Kalvárie tvoří střední masivní krucifix s tělem ukřižovaného Krista, doplněný na levé straně (z hlediska pozorovatele) sochou P. Marie Bolestné a na pravé straně sochou sv. Jana Evangelisty. Měřítko postavy Krista je výrazně větší, než zbývajících dvou postav. Celá skupina stojí na společném deskovitém podstavci. Krucifix má dolní část provedenou na způsob soklu, jehož dolní obdélný půdorys konvex-konkávně přechází v zaoblenou horní římsu. Na přední straně paty kříže je čelně situovaná lidská lebka, pod kterou jsou vodorovně položené dva lidské hnáty (?). Kristovo tělo má výrazný hrudní koš, bedra kryje nařasená rouška, vybíhající u pravého boku v lehce rozevláté cípy. Kristus má na hlavě, nakloněné k pravému rameni, trnovou korunu, ústa jsou pootevřená (?). Nohy jsou přibité jedním hřebem, pravá je přeložená přes levou. Ruce jsou dosti krátké a subtilní. Na horním konci svislého břevna kříže je nápisová tabulka. Panna Marie Bolestná stojí čelně, s nakročenou pravou nohou. Pod ne příliš členěným dlouhým šatem s dlouhými rukávy se rýsuje pravé koleno. Hruď, paže a část předloktí halí plášť. Obě paže jsou ohnuté v lokti před tělem, ruce jsou sepjaté v téměř vodorovné poloze. Plášť zakrývá i hlavu, která je lehce pochýlená k levému rameni a zakloněná. Marie má pootevřená ústa, hledí vzhůru. Sv. Jan Evangelista je rovněž zobrazen jako čelně stojící, nakročenou má levou nohu. Pod dlouhým šatem s širšími dlouhými rukávy je patrné levé koleno. Světec má na zádech plášť, přecházející dopředu přes levé rameno a spadající k pravému boku. Také on má obě paže ohnuté v lokti před tělem, pravá ruka spočívá na levé ve vodorovné pozici. Hlava je zakloněná, oči hledí vzhůru. Sousoší je opatřeno ochrannými mřížemi. Sokl má mříž provedenou ozdobně – s třemi stejnými poli vedle sebe. Ve středu polí je stylizovaný rozvinutý květ, od něhož vede nahoru a dolů srdčitý motiv (dole je zrcadlově obrácený), doplněný obdélným rámem. Jednoduchou horní mříž tvoří kosočtvercová síť ze zdvojených diagonálně vedených prutů, doplněná ozdobně provedenými panty.

Sousoší je hodnotným příkladem vývoje regionálního sochařství na počátku 18. století; v 19. století získal při změně místních poměrů nový kontext tím, že byl zahrnut do vzniklé novostavby, v níž pro sousoší byla vytvořena nika.

Původní evidenční list památky:

Skupina Kalvarie v nice hotelu Thermia. Na hranolovém soklu stojí kamenný krucifix, u jehož paty stojí dvě postavy, P. Marie a sv. Jan Ev.. Při výstavbě hotelu bylo pro sousoší ve fasádě vytvořena nika, aby nebylo změněno její původní umístění.

V hloubi městského webu:

Barokní sousoší Kalvárie, z období kolem r. 1720, se sochou ukřižovaného Krista, klečící Pannou Marií a sv. Janem Evangelistou, stojí, ač se to kupodivu nezdá, po celou dobu své existence na stejném místě. V první polovině 18. století bylo osazeno na důležité křižovatce cest, které se tu ještě před branami města setkávaly. Rozmach města v 19. století přinesl výstavbu domů do jeho těsné blízkosti – vznikl zde zájezdní hostinec. Při jeho rozšiřování byla v jeho stěně, z úcty k tomuto sousoší, vytvořena nika, ve které je nyní sousoší umístěno a nemuselo se tak přemisťovat ze svého místa.

Tagy